На захист Плутона

У 2006 році Міжнародний астрономічний союз позбавив Плутона статусу планети.
Виявилося, що його розміри не дозволяють йому стояти в одному ряду з Землею, Марсом, Венерою та іншими великими та «справжніми» небесними тілами. У 2005 році було оприлюднено відкриття нового небесного тіла – Еріди – більшого за Плутон. Щоб планет у Сонячній системі не стало у наслідок цього десять, було вирішено перевести Плутон до розряду «карликових» планет.

Ця подія не стала сенсацією, вона не розділила людство на два табори. Виявилося, що у більшості своїй людям просто байдуже до якоїсь там зірочки. Виявилося, що потрібно передруковувати книги чи атласи для школярів. Виявилося, що ті, які вважають себе такими розумними почнуть виправляти співрозмовників і вчити своїх дітей того, що у Сонячній системі вісім планет.  Тому й коперніканського перевороту вже не станеться ніколи. Ми просто мовчки погодимося з тим, що Земля обертається навколо Сонця. Ми повіримо кожному турецькому астроному, але тільки при умові, що він одягне костюм. Нас не здивують роботи, ліки від раку, паралельні світи чи інопланетяни.

Захищати Плутон – це не закликати людей виходити з плакатами на вулиці і кричати про те, як це несправедливо. Хоча так, це до неможливості несправедливо. Це те саме, що будь-кому з нас одного дня повідомили би про те, що у нас забирають статус людини, бо очі у людей блакитніші, бо сни – яскравіші, бо люди не п’ють стільки кави і не розмовляють з котами.  І тепер – сови не те, чим здаються. Це якби ми 80 років вважали себе людьми, а потім були би змушені звикати до іншого означення.

Проте 80 років для Плутона і 80 років для людини – кардинально різні речі. Для нього це секунда. Для нього це нічого не означає. Зірки не перестають бути зірками, від того, що ми змінюємо їхні імена. Тому захищати Плутон – це насправді захищати не Плутон. Він не потребує захисту. Захищати Плутон – це захищати самих себе. Захищати тих людей, для яких все ще було попереду. Захищати людей, яким колись було не байдуже, які вміли дивуватися. 

Share:

0 коментарі