Виживуть тільки коханці: Скільки триває вічність?

Виживуть тільки коханці / Only Lovers Left Alive (2013)
режисер – Джим Джармуш
у ролях – Тільда Свінтон, Том Гіддлстон, Міа Васіковська, Джон Гарт та інші

Джармуш довго нічого не знімав. 5 років мовчання від попереднього фільму (який отримав більше критики, аніж схвалення) та 8 років від появи ідеї «Коханців» до їх реалізації  (точку відліку можна перенести у ще більше минуле – адже назву нової стрічки Джим запозичив у нереалізованого проекту свого вчителя – Ніколаса Рея, який планував картину про планету, де немає дорослих, з участю «The Rolling Stones») – втім, усі очікування виправдалися. Ми отримали фільм про вічність і для вічності. Мабуть, саме таким має бути кіно.
«Виживуть тільки коханці» - історія двох вампірів, песимістичного музиканта Адама, що живе у Детройті (Том Гіддлстон), та оптимістичної Єви, яка збирає всі свої книги та їде рятувати його від депресії з Танжеру (Тільда Свінтон). У кадрі з’являється поет Крістофер Марло, у якого твори вкрав Шекспір (Джон Гарт), та молодша сестра Єви Ава, що думає лишень про розваги (Міа Васіковська). У новому фільмі Джармуша немає гострої зміни подій, що й не дивно, герої живуть надто довго для того, щоб поспішати, тому за дві години екранного часу ми маємо змогу побачити хіба секунду їхньої екзистенції. Стрічка вийшла до неможливості красивою. Естетика декадансу і поетична меланхолія – у кожному кадрі можна знайти куди більше, аніж здається спочатку.
Живий класик кіно ностальгує за минулим. Єва пакує у валізи книги Семюеля Беккета, а Адам дивиться на портрети Франца Кафки, Едгара Алана По та інших на своїй стіні. Вони прожили сотні і сотні років. Навколо тільки люди (їх Адам називає «зомбі», адже вони не розуміли Піфагора та Галілея, започаткували інквізицію та страчували інакодумців у часи Середньовіччя). Хоча це немає жодного значення, бо у цієї історії немає кінця. А на що би ви витратили вічність? І скільки вона триває взагалі? 

Share:

0 коментарі