Зимова сплячка: Кіно про ніщо

Зимова сплячка / Kis Uykusu
режисер - Нурі Більге Джейлан 
у ролях - Халук Більгінер, Меліса Сєзан, Демет Акбаг

Показати зиму. Показати героїв. Не показати нічого. Показати все. 


На майстер-класі зі сценарної майстерності, який Олександр Ратій давав цього квітня у Львові, прозвучали слова, які я згадала після перегляду "Зимової сплячки". Були вони про те, що коли у фільмі більше 10% становлять внутрішні переживання та діалоги, а не зовнішні, фактичні події, то кіно або нічого не варте, або геніальне. У випадку з переможцем минулорічного Каннського кінофестивалю йдеться про другий варіант.

"Зимова сплячка" - стрічка про зиму, яка живе всередині. Зиму, яка проникає у душу. І зиму, яка не закінчується ніколи.


"Зимова сплячка" натхненна творами Чехова, Достоєвського. Є тут і те, що нагадує про кіно Тарковського (й справа не лише у білому коні, хоча у ньому теж).

Айдін (Халук Більгінер) колись був театральним актором, а потім "слон перетворився у мишу", став власником готелю і почав писати для невідомої газети про релігію, культури чи моральні цінності. Його сестра Некла (Демет Акбаг) після невдалого шлюбу відверто сумує і не знає, що хоче робити у житті. Молода дружина Айдіна Ніхаль (Меліса Сєзан) займається благодійністю, втім робить це явно не тільки з альтруїстичних цілей.

Більше 3 годин герої розмовляють. Сюжет практично відсутній, або радше - він залишається за стінами будинків, за стінами часу, чи за стінами думок. Ми розглядаємо пейзажі і вдумаємося у слова, чого варта тільки дискусія про прийняття зла, яка, як мені видається, вже сама по собі заслуговує на "Золоту пальмову гілку".


Кожен персонаж "Зимової сплячки" безкінечно самотній. Всі видаються ув'язненими у пафосних ідеалах і власній бездіяльності, яка все більше руйнує їхній світ.

Герої збираються поїхати. Збираються втекти. Збираються щось змінити. Але потяг до Стамбулу їде без Айдіна ("У Стамбулі нічого немає. Для мене там все чуже, як і всюди."). Але Ніхаль залишається з чоловіком, якого не любить і який її утримує. Але Некла не повертається назад. Але...

Але всі стоять на місці.

Share:

0 коментарі