Кіноосінь: # 1 Про проект, До народження і брати Люм'єр

Кінематограф завжди був для мене різновидом магії. Я пригадую вечори на курсах фотографів та операторів Мирослава Романовича Максимовича на моєму першому курсі, розповіді Вчителя (таких вчителів з великої літери у моєму житті було кілька і всі вони зробили мене мною) про свої власні фільми, про закони композиції, світла та того, як спіймати потрібний момент у кадрі. Запах проявника, нічна зйомка, ретуш, портрети... Я пригадую і сумую за цим настроєм. Цей проект я вигадала для себе. Вигадала тоді, коли зрозуміла, що знаю про історію кіно менше, аніж хотілося би. План був такий - хронологічно пригадувати головні події та дивитися найбільш знакові стрічки. Потім я вирішила додати системності цій ідеї принаймні у блозі та пообіцяти кожен новий звіт щосуботи. Я буду рада, якщо ви проживете кіно від початку і до сьогодні разом зі мною. 

"Прибуття потягу на вокзал Ла-Сьота" братів Люм'єр

Днем народженням кіно офіційно вважають 28 грудня 1895 року (перший комерційний кінопоказ братів Люм'єр, закритий показ відбувся того ж року 22 березня), втім ця дата є не до кінця справедливою, адже кінематограф куди старший. Оптичні апарати з Древнього Єгипту для показу "чудес", вирізання зі шкіри та проектування тіней на острові Ява, турецький "Карагез", німецькі та італійські апарати для "оптичних ігор" з 16 та 17 століть... Або й навіть розповідь Платона про тіні на стінах печери... можуть вважатися предками того світу кіно, який зараз є у нас. 

Кіно - це передусім світло. Бельгійський професор Жозеф Плато осліп на кілька днів після того, як, не відриваючи очей, спостерігав за сонцем. Його оптичні досліди призвели не тільки до цілковитої сліпоти пізніше, а й до відкриття фенакістископу у 1832 році - приладу, який дозволяв вперше побачити рухомі картинки. Жорж Садуль у своїй монументальній "Загальній історії кіно" у 6 томах пише, що Плато своїм винаходом показав "принцип дії сучасного кіно, або, скоріше, закон, на якому заснована зйомка або проектування фільмів". Практично одночасно з фенакістископом було винайдено дуже подібний стробоскоп - цей винахід належить Симону фон ШтампферуНайпростіший (і найкрасивіший) пристрій - тауматроп - з'явився у  1825 році. Це диск з двома зображеннями з різних сторін. 

Тауматроп у фільмі "Сонна лощина"

Вільям Джордж Горнер зробив рухомі картинки розвагою не для однієї людини, а для одразу кількох глядачів. Це стало можливо за допомогою його зоотропа. У 1853 році барон фон Ухаціус проектує рухомі картинки на екран. Втім, для справжнього кіно не вистачає головного - поєднання винаходу Плато та інших з фотографією. Для цього знадобилося ще майже півстоліття. 

Історія кіно невідривна від історії фотографії. Біля витоків останньої стояв Жозеф Нісефор Ньєпс, який у 1824 році відкрив процес геліографії. Втім, через скрутне фінансове становище Ньєпс не зміг повністю реалізувати своїх ідей. У 1829 році з Ньєпсом почав працювати Луї Жак Манде Дагер. Останній після смерті компаньйона продовжував роботу та винайшов у 1839 році перший практичний спосіб фотографування - дагеротипію (посріблену мідну пластинку він обробляв парою йоду і проявляв зображення випарами ртуті). У Європі почалася справжня "дагеротипоманія", втім через велику витримку (біля 30 хвилин) вдавалося фотографувати тільки пейзажі та архітектуру. У 1841 році французький оптик Клоде скоротив витримку до 1 хвилини. Ера фотографії почалася після коллодієвих пластинок.

Перше фото. 1826 рік, Жозеф Нісефор Ньєпс

Паризький бульвар на фото Дагера 1839 року (оригінал було втрачено під час Другої світової війни)

Винахідники 1860-того (наприклад, Дюко) вже вирішили проблему зйомки, втім тільки теоретично.

У 1870 році було організовано перший публічний сеанс живої фотографії. Тоді Генрі Ренно Хейл користувався фазматропом - Чарівним ліхтарем - та показував серію з фазами руху пари, яка танцює вальс.

Першу серію фотографій руху було зроблено після парі двох багатіїв. Губернатор Ліленд Стенфорд, щоб довести свою правоту (те, що кінь відривається від землі під час галопу), попросив допомоги у Едварда Майбріджа, який мав спіймати коня у русі. Експеримент 1877 року закінчився успіхом. Мейбрідж спорудив "фотодром", який складався з білої стіни з одного боку і 24 кабінок з фотокамерами з іншого. Після низки досліджень Едвард Майбрідж винайшов зоопраксископ - прилад, який вважають першим кінопроектором.

Дивитися:
Короткометражний фільм про Едварда Майбріджа "Tesseract"

Очікувані фільми про Едварда Майбріджа:
"Едвард"/"Eadweard" (2015)
"Літаючий кінь"/"Flying Horse" (2016)У 1882 році Майбрідж зустрічається з фізіологом Маре, що починає свої грандіозні дослідження (винахід фотографічної рушниці, що робила 10 кадрів за секунду. Нею Етьєн-Жюль Маре фотографував птахів, падіння кішки..., а також хронофотографічного апарату).

1882 рік. Маре зафіксував фази руху пелікана. 


Перше відео про котика ^__^ в історії від Етьєна-Жюля Маре

Еміля Рено називають засновником анімації. Саме він вперше продемонстрував свій анімаційний фільм для публіки, а також першим з'єднав зображення та звук. Перший в історії мультиплікаційний показ відбувся 28 жовтня 1892 року. До нашого часу збереглося 2 фільми Еміля Рено - уривок "Бідного П'єро" (1892 року)  та "Навколо кабіни" (1894 року).

Отож, Маре створив знімальний апарат, а Рено - апарат, який давав спектаклі рухливих картинок протягом кількох хвилин. Втім, ні один, ні інший ще не досягли повного передання руху на плівці. Цю проблему і вирішив Томас Едісон. Едісона у той час називали не інакше як чарівником з Менло-Парку. Здавалося би, для винахідника фонографа та лампи розжарювання немає нічого неможливого. Томас Едісон довів це ще одним своїм епохальним винаходом - винаходом кінетаскопа. Останній став праобразом кінематографа братів Люм'єр. Огюст Луї Марі Ніколя Люм'єр та Луї Жан Люм'єр стали батьками кінематографу. Саме кінематограф братів Люм'єр закінчує період досліджень, відкриттів та пошуків.

Томас Едісон міг би стати першим у цьому протистоянні (він, до речі, першим почав користуватися плівкою на 35 міліметрів, яка отримала назву "стандарту Едісона", а також відкрив першу кіностудію з Вільямом Кеннеді Діксоном у 1892 році), але братам Люм'єр пощастило більше.

Дивитися:
Документальний фільм "День з Едісоном" (1922)
Документальний фільм "Генії і злодії. Луї Жан Люм'єр - Томас Едісон. Незакінчена війна" 

Батько Огюста та Луї Антуан Люм'єр почав сам випускати пластинки для фотографування. Сини допомагали йому. Невдовзі хобі перетворилося на велику фабрику. Втім, Огюст та Луї не обмежувалися бізнесом, вони слідкували за світовими новинами, вигадували свої рецепти, а невдовзі, отримавши від батька у 1894 році кінетаскоп, наважилися його вдосконалити.

Луї займався технічними деталями та винаходами, а Огюст виконував роль організатора та менеджера (а тут можна навчитися їх розрізняти).

Огюст та Луї Люм'єр

Патентну заявку на кінематограф (дізнатися більше про те, з чого складалася камера можна тут) брати Люм'єр подали 13 лютого 1895 року, перший показ відбувся 22 березня 1895 року, а перший публічний показ 28 грудня 1895 року в "Гран-кафе" на бульварі Капуцинок у Парижі (остання дата вважається офіційним днем народження кіно). Люм'єрівські сеанси складалися з кількох десятків коротких фільмів. Найбільш популярними стали "Прибуття потягу на вокзал Ла-Сьота" (цей фільм часто помилково вважають взагалі першим в історії) та "Политий поливальник". Враження глядачів від перегляду першої стрічки були настільки сильними, що багато-хто зривався з місця та налякано покидав сеанс, сприймаючи потяг на екрані за справжній.Збереглося близько 1500 коротких фільмів братів Люм'єр. Класик французького кіно Бертран Таверньє обрав 85 головних. Вони й увійшли до збірника "Перші фільми братів Люм'єр" (подивитися збірник можна тут).

А щоб побувати зі мною на першому показі фільмів в історії пішли сюди.

Дивитися:
Радянську комедію "Людина з бульвару Капуцинів"
Перші фільми (1888-1910-ті):Джерела: 
Жорж Садуль "Загальна історія кіно" (Том 1) 
"Кино История" в онлайн-енциклопедії "Кругосвет"
20 First Photos from the History of Photography
"История фотографии" 

До зустрічі наступної суботи, де буде ще більше магії та кіно. 

Share:

0 коментарі