Мій Форум видавців 2016: Людина у форматі тексту

Кожного року Форум видавців - це про любов. А ще про розчарування від того, що встигнути на всі події фізично неможливо. Тому й в останній день залишається радість і трохи жалю. Втім, й чимало окремих клаптиків-вражень. Про які нижче. 

Головною книгою цьогорічного форуму для мене став переклад Вільяма Ґеддіса "Агапе Агов". Бо "Король Лір зустрічає Фауста, щоб поговорити про Достоєвського та Ніцше."  


"Агапе Агов" презентував перекладач Максим Нестелєєв, а також літературознавець Ростислав Семків та редактор видавничих проектів у "Темпорі" Богдана Романцова. Американський постмодернізм, який тільки починають відкривати у нас, обговорювали у рамках дискусії про літературні кордони. 


Звісно, найгучнішими іменами були імена Паоло Джордано та Фредеріка Беґбедера

"Самотність простих чисел", яка й принесла Паоло світову популярність, він написав у 25 років. Цю книгу на українську було перекладено раніше, тепер Андрій Маслюх переклав також "Чорне і сріблясте". У своїх текстах Джордано демонструє протистояння раціонального та ірраціонального сприйняття світу. Сам автор зізнається, що колись покладався на чіткі правила, але зараз кожен день починає з власного гороскопу ("Я повністю вірю у гороскопи і тому завжди знаю, що відбудеться." - говорить фізик за професією і письменник за покликанням). 

Зараз Паоло пише свою першу книгу від імені жінки. Він вважає, що у кожному чоловікові так чи інакше "живе" жінка, потрібно тільки відкрити її в собі. 


Фредерік був одним з моїх авторів десь 8 років тому. З того часу у мене дещо змінилися літературні вподобання, а Беґбедер, до речі, абсолютно не змінився. Він говорив, що радий бути у місті Мазоха; згадував, як на вечірці стрибав у натовп українських фанатів; називав Париж великим Львовом; розповідав, що жодні наркотики не допомагали йому писати (окрім екстазі), радив писати під вино та пиво, бо після міцнішого алкоголю хочеться вечірок, а не літератури. Літературу Фредерік Беґбедер вважає шляхом до розуміння самого себе; а також хворобою: "Письмо нагадує хворобу. Це потреба постійно описувати все. Це наче ти не хочеш жити, а хочеш постійно коментувати життя." 


Про те, чому одні автори стають популярними, а інші - ні (і, на жаль, часто причина - не якість текстів, а інші фактори) у рамках круглого столу розмовляли Ірина Славінська, Марк Лівін, Катерина Колокольнікова та Лілія Шутяк. Учасники дискусії "Що залайкали - те і читають" погодилися, що українській літературі не вистачає позиціонування та правильної реклами. 


Список того, що я пропустила, буде надто довгим. У рамках тематичних майданчиків багато розмовляли про художній репортаж, мандри, науку, філософію, Крим, історію, жінок... Фокусною темою фестивалю 2016 була тема "Межі кордонів"Якщо у програмі є імена моїх улюблених авторів, то пропускати їх не можна) Тому побачити Жадана і Прохаська було обов'язковим завданням. 

Тарас Прохасько давав публічне інтерв'ю під час презентації книги "theUKRAINIANS II. Історії успіху". Його доброта та простота завжди як ковток свіжого повітря. Чи наївне зізнання у симпатії до Кейт Мосс, чи фраза, яка пояснює все: "Людина у форматі тексту стає нескінченною".


Сергій Жадан, окрім читання власних віршів, презентував з Фоззі та Кідруком книгу "ДНК", яку писали по розділу відомі українські письменники. 


Ще однією приємністю цього Форуму стала презентація книги мого викладача з історії філософії Андрія Дахнія, а також дискусія "Чи потрібні філософії літературні форми?", у якій він брав участь (разом з Марією Титаренко, Тарасом Лютим та Сергієм Пролеєвим).А тут хтось читав уривок свого роману на презентації цьогорічних переможців "Гранослова":

Share:

2 коментарі

  1. спасибо за такое атмосферное погружение

    ВідповістиВидалити
  2. Приємно знати що є люди яким форум приносить інтелектуальне задоволення, можливість почути авторів, подискутувати, і все таке. Якби не твої розповіді, то я й не знала б про все це різноманіття подій :)

    Аж соромно що я сама - з тих простіших, хто сприймає форум здебільшого як нагадування, що непогано б прикупити чогось нового почитати... :)

    ВідповістиВидалити