Кіноосінь: #4 Джаз, Білосніжка і Громадянин Кейн

Початок - Кіноосінь #1, #2. #3

Першим повнометражним звуковим фільмом вважається стрічка "Співак джазу" (її прем'єра відбулася 6 жовтня 1927 року). У ній окрім музики (яка була і раніше) можна почути короткі репліки.

"Зачекайте, зачекайте, ви ще нічого не чули." - такими були перші слова "Співака джазу". І як, звісно, виявилося пізніше - ми справді ще нічого не чули."Співак джазу" став вельми успішним у прокаті (з бюджетом у 422 тисячі доларів зібрав 4 мільйони) та отримав почесний "Оскар" 1929 року (цього року американська кінопремія вручається вперше). "Кращим фільмом" на першому в історії "Оскарі" (хоч саме слово "Оскар" і з'явилося на 6-ому врученні) назвали "Крила" - німу стрічку про льотчиків, які беруть участь у Першій світовій війні. Найбільше нагород отримало "Сьоме небо" - історія паризького чистильника каналізації Чико.

Через утвердження тоталітарних режимів кінематограф СРСР та Німеччини переживає не найкращі часи. Найбільше свободи для самовираження у цей час мають французи, втім через економічні аспекти більшість режисерів звідти не користуються своїми привілеями.

США також потрапляє під контроль "великого капіталу" (майже всі фільми ділили дві фінансові імперії - Моргана і Рокфелера). Втім, цей контроль призводить до "золотого періоду" Голлівуду - знімається чимало однаково якісних фільмів за стандартним сюжетом. Одним з головних шедеврів Америки того періоду називають "Звіяні вітром" (1939). На кінематографічній сцені з'являється і "майстер саспенсу" Альфред Хічкок, але свої головні роботи він зніме у 50-60-тих.

Починається епоха Волта Діснея, яка триває і досі. Дитинство мультипілкатора було далеко не казкою, але він мріяв стати художником та не здавався. Всі навколо думали, що маленький Волт стане актором, настільки майстерно він копіював Чарлі Чапліна. Дісней і справді подався у Голлівуд, але, після невдалої ролі у масовці, винайняв гараж свого дядька та з братом Роєм заснував "Disney Brothers Cartoon Studio". У першому мультфільмі брати Дісней розповіли про Алісу. 16 жовтня 1923 році підписали перший контракт з дистриб'ютором (ця дата вважається офіційною датою заснування студії). Потім народжуються зірки студії - кролик Освальд, Міккі Маус (який одразу стає улюбленцем американських дітей), Дональд Дак... Діснею вручають почесний "Оскар" за "Забавні симфонії" ("Silly Symphonies", 1929-1939); він наважується на перший повнометражний мультфільм - "Білосніжка і семеро гномів" (1937), який стає найбільш касовим за історію анімації та теж отримує "Оскар"(окрім головного "Оскара" Діснею вручили і 7 маленьких "Оскарів" для кожного гнома).

"Білосніжка і семеро гномів" (1937)

Виходить "Пінокіо" (1940), "Фантазія" (1940), "Дамбо" (1941), "Бембі" (1942).

У той же час американська комедія занепадає (якщо не брати до уваги яскравих братів Маркс, які полюбляли кидатися тортами та доводити будь-яку ситуацію до абсурду).

З радянських фільмів найбільше уваги приділяють таким картинам: "Окраїна" Бориса Барнета (1933), німа стрічка "Щастя" Олександра Медведкіна (1935) та перший звуковий фільм Ейзенштейна "Олександр Невський" (1938).

У Німеччині в 1935 році Лені Ріфеншталь знімає "Тріумф волі", який демонструє з'їзд НСДАП 1934 року в Нюрнберзі.

Абсолютно по-іншому виглядає французьке кіно. Шедеврами називають стрічки Жана Віго "Нуль за поведінку" (1933) та "Атлантида" (1934); "Під дахами Парижа" Рене Клера (1930); "Заміську прогулянку" (1936) Клода Ренуара та "Набережну туманів" Марселя Карне.

Кіно воєнного часу більше нагадує хроніку, а не мистецтво. На перше місце виходить документалістика, хоч ігрові фільми також з'являються. Найбільш важливим у 40-вих., безсумнівно, називають "Громадянина Кейна" (1941) - дебют Орсона Веллса (якому на той час було 26 (!) років).

Орсон Веллс та Джозеф Коттен 

А невдовзі закінчиться війна і кінематограф переживатиме нове відродження. Та про це наступної суботи. 

Share:

0 коментарі