Маніфесто: Світ ідей

Маніфесто / Manifesto, 2015
режисер - Джуліан Розефельдт
у головній ролі - Кейт Бланшетт

"Я пишу маніфест, бо мені немає чого сказати." 

Що таке мистецтво? Що може бути мистецтвом? Чи потрібна йому щирість? Або достатньо тільки істини? Чи залишилося на цій планеті щось оригінальне та нове? Варто возвеличувати ніщо, чи буденність? У чому взагалі сенс? - на ці та інші питання героїні Кейт Бланшетт  і намагаються дати відповідь. "Маніфесто" - це суцільний монолог. Монолог історії мистецтва двадцятого століття, який проголошує рок-діва, жебрак, телеведуча, лялькарка, вчителька, домогосподарка... під час похоронів, на заводі з переробки сміття, під час виставки, сімейного обіду, або на уроці... Вустами героїнь Бланшетт говорять Малевич, Годар, Бретон, Кандинський, Маркс, Джармуш... Вустами героїнь Бланшетт говорить всі. 

Фільм було задумано як арт-інсталяцію. Перший повнометражний дебют Джуліана Розефельдта, і справді, мало нагадує класичний кінематограф. Це своєрідний колаж роздумів. І цей колаж стає тільки цікавішим, якщо розуміти контекст. Наприклад, маніфест дадаїзму проголошує вдова на похоронах - це могло би виглядати абсурдно, якби не те, що в реальності все так і було - от тільки нігілістичні висловлювання звучали не після смерті лише однієї людини, а після смерті тисяч на Першій світовій війні. Маніфест "Догми 95" розповідає вчителька; своїм учням вона диктує правила кінематографу так, як би диктувала табличку множення. "Догма 95", справді, нагадує своєю категоричністю шкільний підручник, адже наголошує на ряді правил, які обов'язково мають бути дотримані під час зйомки. 

Акторські здібності Кейт Бланшетт вражають. Вона зіграла 13 ролей і фактично у стрічці більше немає жодного персонажа, окрім масовки, яка просто деколи допомагає заповнити кадр. Як на мене, "Маніфесто" - найсильніша роль Кейт у кіно. 

Стрічка Джуліана Розефельдта не для кінотеатрів і не під попкорн. Вона для вдумливого перегляду і рефлексій після, для того, аби шукати у ній натяки та деталі, переглядати знову і радіти, що можна знімати не лише про карколомні сюжети, інтриги, любовні драми, чи фантастику, а й про ідеї. Дуже рекомендую. 

Share:

3 коментарі

 1. Стаття зацікавила,перегляну фільм. Як вам творчість Тарковського?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Дякую, приємного перегляду)
   Тарковського люблю дуже. Один з тих режисерів, що на 100% є моїм - як фільмами, так і щоденниками, книгами, світоглядом загалом.

   Видалити