Чотири угоди дона Міґеля Руїса про те, як створити шедевр зі свого життя

Думаю, кожен рано чи пізно питає сам себе: Для чого ми тут?; Який у всьому сенс?; За якими законами існує Всесвіт?; З чого все почалося?.. І якщо науковці висувають теорії та десятиліттями (і, звісно, довше) працюють над їхнім доведенням, то філософи, мудреці, духовні вчителі йдуть іншим шляхом - вони знаходять свої відповіді інтуїтивно / емоційно / після просвітлення / з стародавніх книг / з ритуалів / бо просто знають, що все тут влаштовано саме так ... У мене була колись думка, яка надихає і трохи лякає водночас - можливо, колись ми дізнаємося відповідь і побачимо, що вона завжди була поряд, що всі буддисти, фізики, шамани... говорили про одне й те саме, але іншими словами. Через те мені завжди цікаво дізнаватися про те, як люди бачать світ. Навіть тоді, коли йдеться про надто дивні (для європейців, наприклад) езотеричні вчення. У них же не обов'язково вірити від початку до кінця. Вони - це спосіб, яким інші люди (такі ж, як і ми) шукають свої відповіді, а отже мета у нас спільна. Книгу дона Міґеля Руїса "Чотири угоди" я також прочитала з цікавості. У ній автор розповідає про толтекську філософію. 


Дон Міґель Руїс - письменник і шаман, що народився в родині цілителя. Він родом з маленького мексиканського селища. А ви ж знаєте, як в Мексиці всі ходять за руки з смертю, про їхній культ Санта Муерте і, взагалі, як там все інакше. Спершу Руїс не надто цікавився толтекською мудрістю, яку йому передавали батьки, він вивчився на хірурга і планував надалі займатися медициною. Переворотним моментом в житті дона Міґеля стала автокатастрофа, в якій він ледь не загинув. Після цього Руїс повернувся до філософії толтеків і став учнем шамана. 

Толтеки жили у Південній Мексиці тисячі років тому, їх називали "людьми знання". Їхні наставники - нагвалі - передавали свою мудрість нащадкам. Одним з таких нащадків, що знає стародавню філософію, є і дон Міґель Руїс. 

Чи варто казати, скільки знайомого я побачила у світогляді толтеків. Скільки тверджень мені хотілося довести словами Карла Сагана, наприклад ("Космос є всередині нас, ми складаємося з зоряної речовини, ми - це спосіб, яким Космос пізнає сам себе." - у астрофізика і "Я створений зі світла, я створений із зірок." - у дона Міґеля Руїса), чи цитатами з релігійних текстів. 

Якщо коротко, то світ у толтеків влаштований так: Ми всі - одне ціле (Бог). Усе навколо - дзеркало. А ще: усе навколо - сон (У всіх нас є свої власні сни і колективний Сон планети). Наша свідомість - це туман (мітоте). І нам всім переважно сниться кошмар, пекло, бо ми не усвідомлюємо, що граємо нав'язані ролі і живемо не за своїми угодами (а тими, що їх навчили батьки, суспільство...). Толтеки не пропонують прокинутися, вони пропонують змінити ці угоди і створити особистий райський Сон. Дон Міґель Руїс називає чотири угоди, що змінять наше життя:
  • Ваше слово має бути бездоганним. (Адже слово - це сила і магічний інструмент, який формує реальність. Коли ми говоримо (і думаємо) погане, то стаємо чорними магами. Коли говоримо (і думаємо) хороше - життя стає прекрасним.) 
  • Нічого не приймайте на свій карб. (Якщо хтось вас ображає, то, насправді, він ображає не вас, а себе. У кожного свій сон і свої угоди з собою. "Хай що ви думаєте чи відчуваєте, я знаю: це ваша проблема, а не моя. Таким ви бачите світ.")
  • Не робіть припущень. (Бо знову ж таки - у кожного свій сон і передбачити, який він саме - неможливо. Тому потрібно не припускати (Він, мабуть, подумав, що...), а просто питати (Про що ти подумав?))
  • Докладайте до всього максимальних зусиль. (Не більше і не менше. Стільки, скільки можна у цю мить. Занадто стараючись - ми виснажуємо себе і шлях до мети стає довшим; якщо недотягуємо, то з'являється розпач і жаль.)

"Ваше життя є виявом вашого Сну, це - мистецтво... Володарі снів створюють шедевр зі свого життя, вони контролюють сновидіння, приймаючи рішення." 

Добра і мудра книга, яку можна легко прочитати за один зимовий вечір (175 сторінок в українському перекладі), щоб нагадати собі про такі прості і такі важливі речі: наше життя таке, яким ми його бачимо; інші мають право жити так, як вони хочуть; щастя - це вибір; потрібно бути простими і добрими, простими і добрими (так говорили мумі-тролі також. бо всі великі думки і великі відкриття поруч). 

Невелика порада тим, хто боїться читати езотеричну літературу: сприймайте все, що вас лякає / викликає супротив / дивує... як метафору. Не обов'язково погоджуватися з тим, що все навколо - це сон (або з будь-чим іншим), аби приймати чотири угоди. А ці чотири угоди, як мені здається, і справді, зробили би цей світ кращим. 

Дякую, видавництво BookChef, за гарну книгу.

Share:

0 коментарі